Mgr. Richard Procházka

klasický homeopat | terapeut | speciální pedagog

Vzdělání

Master Class of Homeopathy (Anne Vervarcke, Belgie)
Homeopatická fakulta v Brně (Iva Valentová, Aleš Sušický)
Universita Palackého Olomouc, katedra speciální pedagogiky – etopedie, psychopedie, logopedie (Doc. PhDr. Jaroslav Kysučan, CSc., doc. PhDr. Hana Myslivečková, CSc)

Každý terapeut má svůj osobní přístup k homeopatii i léčení. Ten můj byl formován jednak Homeopatickou fakultou v Brně a jejími lektory Ivou Valentovou a Alešem Sušickým, dále pak postgraduálním studiem u belgické homeopatky Anne Vervarcke, spolupracovnicí Rajana Sankarana.
Velmi osobitý pohled na propojení homeopatie, psychoterapie a bodyterapie mi pak názorně i svými přednáškami poskytl anglický terapeut a homeopat Ian Watson, autor knihy Tao homeopatie.
Propojení jakéhokoli léčení a terapie s tradičními léčebnými přístupy a metodami přírodních národů mi zprostředkoval další anglický homeopat Tony Conway.

Pravé uzdravování v sobě zahrnuje rozvoj vědomí, 
otevírání se ve svém uvědomění a návrat sám k sobě, 
vše ostatní je jen symptom úlevy.

(Ian Watson: TAO homeopatie)

Klasická homeopatie je celostní (holistická) léčebná metoda založená na dvou poznáních. Vše se vším souvisí –  v každé maličkosti a každém projevu (našeho těla či mysli) se odráží celek. A dále, že podobné se léčí podobným. Jinými slovy je klasická homeopatie cestou k rovnováze, souladu mezi tělem a duší, vedoucí k uzdravení.

Zejména chronické nemoci či přetrvávající obtíže, jsou projevem (symptomem) nemocné duše. Každý organismus, stejně tak naše tělo, se snaží přežít, udržet sám sebe v rovnováze. Jestliže něco někde chybí, snaží se jinde přidat, jestliže něco přebývá, snaží se zase jinde ubrat. Nemoc nemusí tedy být nutně chápana jako něco nepřátelského, ale třeba jako podmínka za které je organismus schopen udržet rovnováhu schopnou dalšího života. Dává nám tak vlastně informaci, že něco v nás v rovnováze není, a je třeba s tím něco udělat.

Homeopatický lék nese podobnou fyzikální informaci. Pomáhá odstranit vnitřní překážky a přispívá k procesu samoléčení, aby se člověk cítil dobře sám v sobě. Potom logicky může následovat i vše ostatní – zlepšení psychiky, nárůst energie, zmírnění nebo odstranění zdravotních potíží, vyléčení. Nesnaží se organismu říct „tohoto symptomu si nevšímej, tuhle kontrolku teď vypneme, takže své problémy nebudeš vnímat“ (což je podstatou většiny chemických alopatických léku).

To co jste léčí,
nikoliv to, co víte.
(C.G. Jung)