Homeopatie — zařazení

Homeopatie je metoda:

individualizovaná

Lék se vybírá pro konkrétního pacienta, ne pro obecnou diagnózu. Vybírá se víc podle reakce životní síly, než podle toho, čím byl organismus napaden. Nehledáme lék pro léčbu nemoci, ale nemocného. Jedním lékem můžeme léčit i naprosto rozdílné nemoci, včetně potíží zcela opačných (nedostatečná i nadměrná sekrece, průjem i zácpa, třes i ochrnutí) tím, že obnovíme rovnováhu. Tatáž nemoc se u každého pacienta léčí jiným lékem (podle individuální reakce pacienta).

experimentální

tj. založená pouze na praktických důkazech: toxikologii, pokusech, léčebné praxi. Opírá se výlučně o realitu, stojí a padá se studiem léčivých látek. Zásadou homeopatické praxe je předepisovat lék, jehož obraz je co nejpodobnější obrazu pacienta.

reaktivní

záleží na reakci imunitního systému. Homeopatický lék představuje informaci, kterou organismus potřebuje ke znovudosažení rovnováhy. Působí jako katalyzátor, který nastartuje přirozený léčebný proces.

kvalitativní

nezáleží na množství užitého léku. Účinek léku není chemický, inhibiční (nepotlačuje) ani substituční (nenahrazuje). Lék představuje pouze informaci, kterou organismus využije, pokud je toho schopen, a pokud ji potřebuje.

stimulační a regulační

stimuluje tělo ke znovunabytí ztracené rovnováhy, reguluje a trénuje základní instinkty samoléčby, proto je homeopatie vhodná i jako doplněk ke klasické medicíně.

součástí medicíny

Homeopatie není všemocná, ale měli bychom o ní přinejmenším uvažovat, než se uchýlíme k drastičtějším opatřením, nebo poté, co konvenční metody léčby selhaly. Dobrý lékař by neměl předem zavrhnout a vyloučit jedny ani druhé léky a postupy, ale vybrat ten, který je pro daného pacienta v danou chvíli nejlepší. Rovnice nemoci říká, že:

Energie nemoci = Energie patologického procesu — Životní síla

Alopatie snižuje Energii patologického procesu tím, že se staví proti vnějšímu původci (patogenu) a projevům nemoci (příznakům). Homeopatie stimuluje Životní sílu organizmu. Obě metody tedy vedou různými cestami ke stejnému cíli, ke snížení Energie nemoci.